5 февруари 1941 г.
Не е въпрос за надценяване или преувеличение, но известен факт е, че града Силистра разполага с отлични театрални сили, които — и в робството и сега — развиват похвална дейност. Крайно време е да се обсъди въпроса за постройката на читалище-театър, за което и държавата ще отпусне субсидии. Обръщаме вниманието по този въпрос на общинските власти, читалището и театралната трупа.
Културните области: ТЕАТЪРЪТ
7 март 1941 г.
Не само в Силистра въпросът за театъра е будил интерес и спорове. Дали да е той: при читалището, дали да е обособен като отделно предприятие - юридическа личност или да е държавен, народен или общински.
Становището на Общогражданския комитет е, театърът да стане общински. Това е най-правилното и трайно разрешение на въпроса. Като се има предвид: че Силистренската община няма задължения; че театралното дело в Силистра е върховно национално дело, със заслуги в миналото и задачи в бъдещето, не само художествени, културни, но и национални, че театърът по право ще се ръководи и направлява, с оглед и на държавните национални интереси, че ще се използуват общински чиновници (или пък назначените артисти-чиновници на общината, ще я подпомагат понякога и като чиновници), че ще се осуети в бъдеще вредното разединение и пилеене на силите, че държавата, обществото и институциите ще са щедри към едно солидно организирано театрално дело, намираме, че една от първите задачи ни общината е да уреди, чрез бюджета си, Силистренски общински театър!
Общинският театър ще се издържа чрез редовния бюджет на общината (от следния бюджет) или в най-лошия случай, чрез доволно чувствителни субсидии. Чрез приобщаването театъра към общината, повечето от артистите професионалисти и любители ще бъдат щатни общински служители, които ще стигнат до пенсия. Усърдието и дисциплината в такъв случай ще бъдат винаги на лице. А това е най-важното за един театър.
В случай, че общината за сега не може или не пожелае организирането на театъра, в което ние не вярваме, то местото на театъра е при читалището.
На всички любители-артисти ние препоръчваме да вземат под внимание мнението на комитета и в какъвто и да е случай, те требва да работят сплотено. Силистренци искат театър!
При това положение ще имаме правилно разпределение на културните сили: театъра - общински; вестникарското дело - при Общогражданския комитет; народният университет и киното при читалището. Въпросът с читалищното кино е належащ; требва всички да го подкрепим в стремежа му да се снабди с кино. Това ще стане с една специална помощна акция от жителите в града и околията ни - чрез един вътрешен заем (чрез Популярната банка) и чрез субсидия от държавата. В основателните искания на нашите културни организации всички требва да сме единни и обединени.
Особено, когато настъпи деня за постройката на театър или кино театър, или читалище театър.
28 март 1941 г.
Общински ТЕАТЪР
На 18 март 1941 г. общинският съвет единодушно взе едно отлично решение: театърът да бъде общински. Ние поздравляваме това най-правилно разрешение и пожелаваме успех на театъра, който изигра великолепно своята национална роля под румънското робство. Освен предвидената по бюджета помощ, от общината ни заявиха, че ще се изготви и допълнителен бюджет.
Ще бъде назначено лице за директор-режисьор, както и касиер на театъра.
Нека да вярваме, че във всички културни институции в града ни ще настъпи нов ред и кипящ творчески живот, който да потвърди и продължава културната традиция на града ни!
Първата проява на общинския ТЕАТЪР
Общинският театър в Силистра с тържествена премиера, открита с реч от п. кмета г. Коджабашев, даде няколко представления на пиесата „БОРЯНА” от певеца на Добруджа - Йордан Йовков.
Съставът на театъра, под силен с участието на нова любители актьори, е продължение на театралната трупа при Българското общество през робството. Тая трупа е будила и поддържала националния огън всред българите през тъмните дни на робството и затова, днес на свободната сцена, артистите и близките ръководители на театъра бяха наградени с бурни овации.
В изнасянето на пиесата взеха участие: Ветка Кръстева, Надя Раличкова, Султанка Морфова, Ат. Мавродиев, Георги Кръстев, И. Каули, Борис Сапунджиев, Тодор Коларов, Валентин Маринов, Т. Тончев и др. Пиесата се изнесе в близкото сътрудничество на Лефтер Бояджиев, Вичо Маринов и Иван Попов.
Част от актоьорите от първата постановка на общински театър Силистра.
23 май 1941 г.
Силистренски общински ТЕАТЪР
Много години преди освобождението на Добруджа в гр. Силистра е съществувала театрална трупа. обединяваща всички любители на театралното изкуство, каквито тук за щастие сa твърде много. Тази театрална трупа, през тежките години на робството е проявила една похвална дейност. Тогава когато българското население в Добруджа е бил подложено на нечуван гнет от страна на румънските власти, когато всяка българска проява се е смятала като престъпление против румънската държава, театралната трупа чрез сцената на театъра е подържала българския дух и е разнасяла живото българско слово. Преследвана и ненавиждана от властта тя е изпълнила своето съществувание с една плодовитост, на която мнозина биха завидели. В своя репертоар тя е застъпвала изключително български пиеси, които са били гледани с възторг от всички ония, които не са забравяли, че са българи.
Тази театрална трупа доживя освобождението на Добруджа и продължи своето съществувание с още по-голям ентусиазъм, обединяваща същите ония българи, които я следваха в трънливия път през Робството, готови с още по-големи усилия да работят в Свободна България.
Тъй като болшинството от членовете на тази трупа бяха назначени чиновници при общината и тъй като в нашата Държава общината е институтът, който обединява всички интереси на своите граждани и има най-голямото задължение и възможност да се грижи за духовното и материално издигане на града, подхвърли се идеята за създаването на общински театър, като членовете на трупата и всички желаещи се запишат за членове на този театър.
Тази отлична и навременна идея изхождаше от общогражданския комитет, който винаги най-добре е разбирал нуждите и възможностите на града. Тя с готовност бе посрещната и от общинската управа и на 18 март т.г. общинския съвет единодушно, както винаги се е показвал при разрешаването на големите въпроси за града, реши да се образува Силистренски общински театър, в който да членуват всички желаещи любители артисти в гр. Силистра. И така театралното дело в града се постави на правилен и отговарящ на нуждите на времето път. Общината с целият си авторитет и материална подкрепа ще издигне това дело и ще го постави на висота отговаряща на културните нужди на града.
С създаването на този театър общината изпълни един повелителен дълг към гражданството и осъществи едно голямо дело в културната история на гр. Силистра. Това решение на общинския съвет безспорно изразява желанието на всички ония, който жадуват за преуспяването на града. То се посрещна с радост от всички граждани, защото театъра ще принадлежи там, така както общината принадлежи на цялото гражданство.
Първата си проява на живот Силистренския общински театър ознаменува с представянето на битовата пиеса „Боряна" от Йордан Йовков. Избор твърде сполучлив, поради високите художествени качества на пиесата и поради това, че действието се разиграва в едно от близките села на гр. Силистра. Четирите представления на пиесата бяха масово посетени от учениците и гражданството, което обстоятелство свидетелства за големият й успех.
Същата пиеса със същият успех бе изнесена и в гр. Тутракан.
Макар, че артистите от общинския театър, като чиновници разполагат с твърде малко свободно време, те доброволно и без да очакват никаква материална облага са се лишили напълно от него за да го употребят в репетиции. Само така бе подготвена „Боряна“ също така и „Женитба“ от Гогол.
Надявам се, че Силистренското гражданство все така щедро ще дава своята подкрепа на театъра за да може той да стане изразител на културното ниво на гр. Силистра.
На 17 и 18 май 1941 г. общинския театър представи „Женитба“ от Гогол, при много голям успех. Нашата театрална трупа прави чест на само на града ни, но на Добруджа и България. Усилено се подготвя и бълг. пиеса „Хан Татар“ от И. Икономов, която е крайно много интересна. С това театърът ще закрие своя пролетен сезон. За идния сезон се правят големи приготовления.